Māksla

Anete Kalniņa, Juris Jurjāns. Izstāde Trīs gaisma

Par izstādi TRĪS GAISMA mākslas zinātniece Ingrīda Burāne saka: “Mākslinieku Anetes Kalniņas un Jura Jurjāna glezniecības ekspozīcijas ir vērtīgs atklājums pat labiem viņu radošā darba un Latvijas mākslas pazinējiem. Vairāku iemeslu dēļ, kurus katrs skatītājs var izvēlēties atbilstoši savām zināšanām un izpratnei.
Aizvien ir rosinoši un pārsteidzoši, kā pat zināmi darbi, gleznieciskās vērtības, atsevišķu tēmu nolasījumi un interpretācijas uzrunā nebijušā kārtojumā un nolasījumā, gaismas maiņu spēlēs un noskaņu mijās. Turklāt šajā gadījumā papildus kairinājums, kā veidojas mākslas attiecības starp Meistaru un viņa audzēkni.
Gleznotājs Juris Jurjāns pieder paaudzei, kura iepriekšējā gadsimta sešdesmitajos gados būtiski mainīja Latvijas mākslas gaitu: radot un papildinot tēmu un izteiksmes līdzekļu izmantojumu, balstoties uz jaunatklājumiem, pieteikumiem pasaules mākslas virzienos, tehnoloģiskajās iespējās. Varētu teikt, ka tā bija paaudze, kura, atsaucoties savu pedagogu rosinājumiem, manifestēja 20. gadsimta pirmās puses būtiskākās vērtības: interesi par krāsas, toņu salikumu neizsmeļamību, kompozīciju un žanru daudzveidību, ritmu, laukumu, zīmējuma, kā arī citu izteiksmes līdzekļu bagātināšanu. Tā bija paaudze, kura atjaunoja mākslā būtiskāko: emocionalitāti, intimitāti un sarunu ar katru cilvēku.
Juris Jurjāns neapšaubāmi bija viens no šīs paaudzes līderiem. Gan ar savu individuālo stabilitāti glezniecībā, gan sabiedriskajā darbā, gan pedagoga pienākumos Latvijas Mākslas akadēmijā, kur viņš gadu desmitus kalpoja kā profesors. Raksturojot viņa personības būtību (tā vienmēr ir dzinulis un radoša darba atslēga arī profesionālajā jomā), var sacīt, ka mākslinieka nesavtība un izšķērdība nolasāma ik uz soļa. Kā dzīvē, tā mākslā. Kungs un kalps vienlaikus. Sev un visiem. Arī vienlaikus. Iespējams, tāpēc viņš ir spējis pietuvoties cilvēku, notikumu, Lielās Kārtības dziļākajām, patiesākajām norisēm un iemantojis nepārtrauktu skatītāju uzmanību, atzinību gadu desmitus.
Trīsdesmitgadnieku paaudzei piederīgā gleznotāja Anete Kalniņa radošumu izsaka kodos, kuri kopīgi tiem, kas izglītību un pirmos impulsus pastāvēšanai mākslā guva Latvijas atjaunotās neatkarības gados. Citas iespējas, raksturs, izteiksmes veids. Atšķirīgs skatījums uz profesionālo gājumu, piepildījumu. No sava pedagoga un pieredzējušā Meistara mantojusi harmonijas meklējumus, interesi par noskaņu atklāsmi, dvēseles stāvokļiem tikai ar krāsas spēku, intensitāti vai gluži pretēji – klusinājumu. Dzīvās dabas norises, detaļas, ainavas izpēte kļūst par abstraktu laukumu kārtojumiem vai poētiskām norādēm par motīva izvēli. Gleznojumi var rosināt iztēli, fantāzijas, emocionālu pārdzīvojumu. Pati māksliniece savas vietas, laika, telpas īstenojumus formulējusi īsi: Klusumā runā sirds.
Izstāde ir divu atšķirīgu mākslinieku darbu satikšanās. Saskarsmes, sarunas iespējamība. Mūsu ziņā – sadzirdēt, saprast, uztvert glezniecības dialoga jaunatklāsmes”.

Jūrmalas muzejs,
Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala, LV - 2015

No:

31.08.2022 10:00

Līdz:

09.10.2022
Novērtē:

Organizatora ieteiktie