Izstādes

“Atrakcija. Pils. Daile. Arhitektam Edgaram Šēnbergam 100”

Pieminot ievērojamo modernās kustības arhitektu Edgaru Šēnbergu (31.03.1923. - 05.05.2016.) viņa 100. dzimšanas dienā, ir iekārtota telpa, kurā jubilejas noskaņās pieredzēt viņa talantu, iepazīt daiļradi vai kavēties atmiņās par viņu un laikmetu. Tā ir vienas personības – viena objekta ekspozīcija. Edgara Šēnberga personība tiek atklāta caur spēļu un atrakciju pils “Daile” stāstu. Izstāde apskatāma no 1. marta līdz 29. aprīlim, atklāšana 4. martā plkst. 14.00 Bulduru izstāžu namā, Muižas ielā 6, Jūrmalā.
“Dailē” spēcīgi izpaudās Edgara Šēnberga arhitektūras sajūta, domu gājiens, modernās kustības idejas kombinācijā ar latviskām formām, kūrorta noskaņām un izteikti individuālu rokrakstu. Tāpat šie vārdi – atrakcija, pils, daile – precīzi raksturo Edgara enerģisko raksturu. Viņš līdz pat mūža beigām ir bijis nemitīgā radošā kustībā, gluži kā atrakcijā. Tādēļ ekspozīcija ir nevis statisks un nobeigts objekts, bet gan radošs process, kas tiecas uz rezultātu. Atrakciju pils “Daile” ekspozīcijas koncepcijas autori ir arhitekti Baiba Vērpe un Uģis Šēnbergs, maketa modelēšanu un izgatavošanu īstenojuši arhitekts Gundars Vērpe un dizainers Dāvis Barons.
1976. gadā celtā spēļu un atrakciju pils “Daile” Dzintaru prospektā, Jūrmalā, ir bijusi viena no nozīmīgākajām modernās kustības ēkām gan Jūrmalas, gan visas Latvijas kontekstā. “Daile” ir bijusi vairāk nekā tikai sabiedriska ēka. Tā ir bijusi vieta, kur notika kurortoloģijas izstādes, Padomju Savienībā aizsākās atrakcijas, spēles, spēļu automāti, kas toreiz iesāka ceļu uz datoriem un mūsdienu tehnoloģijām.
2002. gadā “Daile” tika nojaukta. 20 gadu laikā ir mainījusies sabiedrības attieksme pret neseno arhitektūras mantojumu un šīs ēkas nojaukšana ir uzskatāma par lielu zaudējumu. Šobrīd ēkas oriģinālā forma vislabāk ir izprotama ar maketa palīdzību. Ekspozīcijas apmeklētājiem ir iespēja piedalīties ēkas maketa dublikāta veidošanā un praktiskā veidā saskarties ar tā laika arhitektu ikdienu. Ēkas makets labi atklāj Edgara izsmalcināto arhitektūras proporciju izjūtu. “Dailes” projektā izmantotais regulārs 6 m x 6 m asu tīkls ļāva ēkas fasādi veidot vien no dažu unificētu formu elementiem, kas savukārt ļauj veidot ēkas maketu kā “Lego” klucīšu spēli.
Edgars Šēnbergs ir bijis vairāk nekā arhitekts – mūža nogalē viņš ir bijis toponīmijas speciālists, izdevis vairāk nekā 20 grāmatas, monogrāfijas “Sensōrum”.

Bulduru Izstāžu nams,
Muižas iela 6, Jūrmala, LV-2010

No:

01.03.2023 10:00

Līdz:

29.04.2023
Novērtē:

Organizatora ieteiktie