Izstāžu aktuālās ekspozīcijas

Izstāde "Rīgas porcelāna stāsts"

Rīgas Kultūras un atpūtas centrā “Imanta” skatāma Rīgas Porcelāna muzeja krājuma izstāde “Rīgas porcelāna stāsts”. Rīgas Porcelāna muzeja kolekcijā ir vairāk nekā 10 tūkstoši porcelāna, fajansa un citu keramisko materiālu priekšmeti, kuri liecina par industrijas vēsturi Rīgā un Latvijā no 19. gs. vidus līdz pat mūsdienām.
Kuzņecovu ģimenes fabrika, Jesena dzimtas ražotne, Jakša tirdzniecības nams un ar to saistītā dekorēšanas darbnīca liecina par Rīgas pilsētas industrijas senāko posmu 19. gs. līdz pat Latvijas brīvvalsts laikam. Rīgā – tolaik vienā no Krievijas Impērijas lielākajiem ražošanas centriem – plašam patēriņam sāka ražot un dekorēt sākotnēji tikai fajansa izstrādājumus, taču pakāpeniski ieviesa arī tehnoloģiski sarežģīto un prasīgo porcelāna ražošanas tehnoloģiju. Abu ražotņu – Kuzņecova un Jesena – mantinieces pēc Otrā pasaules kara bija Rīgas Porcelāna fabrika un Rīgas Porcelāna un fajansa fabrika, kuras savukārt vēlāk apvienoja mums zināmajā Rīgas Porcelāna rūpnīcā.
Izstādes “Rīgas Porcelāna stāsts” mērķis ir palūkoties uz porcelāna izstrādājumiem no šo ražotņu perspektīvas un censties izsekot pārmaiņām, kuras skārušas porcelāna ražošanas attīstību Latvijā. Kādi priekšnoteikumi valdījuši Krievijas Impērijas laikā un kā tie mainījušies Latvijas Republikā starpkaru periodā? Kā ražošanas procesus ietekmēja Padomju Savienības kolektīvā un centralizētā tautsaimniecība un kāda situācija bijusi 20. gs. beigās, kad neatkarīgajā Latvijā porcelāna ražošana vairs nenotika industriālos apmēros?
Izstādē “Rīgas Porcelāna stāsts” interesenti varēs apskatīt dažādu tipu fajansa, pusfajansa, porcelāna, pusporcelāna, akmensmasas un māla izstrādājumus, kas pusotra gadsimta laikā ir apmierinājuši ikviena iedzīvotāja sadzīviskās vajadzībās – ir bijuši noderīgi virtuvē, pie svētku galda un īpašos sarīkojumos, mājās un sabiedriskās iestādēs, unikāli un tiražēti masveidā.
Skatītājiem būs iespēja novērtēt, kāds vairāk kā 150 gadu garumā dažādajās porcelāna ražotnēs veidojies Rīgas un arī Latvijas porcelāna stāsts – vai uzņēmumiem piemitis savs unikāls stils vai tomēr piedāvājums bijis atkarīgs no vajadzībām un pieprasījuma, kādi priekšmeti mainoties dzīvesveidam zaudējuši savu aktualitāti un kuri savukārt radīti no jauna.

Izstāde “Rīgas porcelāna stāsts” apskatāma darba dienās no plkst. 10.00 līdz 17.00, Rīgas Kultūras un atpūtas centra “Imanta” 2. stāva galerijā.
Ieeja bez maksas.

Apmeklētājiem jāievēro noteiktie drošības pasākumi:
- Kultūras centra izstāžu zālēs vienlaicīgi var atrasties ne vairāk kā 25 cilvēki. Apmeklētāju plūsmu kontrolē kultūras centra darbinieki.
- Starp apmeklētājiem visos gadījumos jāievēro 2 m distance. Izņēmums ir vienā mājsaimniecībā dzīvojošie.
- Aicinām apmeklētājus izvērtēt savu veselības stāvokli un neapmeklēt kultūras centru, ja personai ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, kā arī ja personai ir noteikts pienākums ievērot pašizolāciju, mājas karantīnu vai stingras izolācijas nosacījumus!

Kultūras un atpūtas centrs "Imanta",
Anniņmuižas bulvāris 29, Rīga, LV1067

No:

15.05.2020

Līdz:

30.06.2020

Organizatora ieteiktie