Muzeju aktuālās ekspozīcijas

Jutas Rindinas personālizstāde “Variācijas par tēmu”

Māksliniece Juta Rindina dēvē sevi par eklektiķi un pļāpīgu stāstnieci. Sekot līdzi viņas stāstiem porcelānā, mālā, akmensmasā ir aizraujoši, jo tie ir vizuāli izteiksmīgi, asprātīgi un neordināri. Kaut gan autore ļoti apzināti runā par pavisam ikdienišķām tēmām, viņa tās risina neparastā veidā – apgriež kājām gaisā visu ierasto un pārsteidz skatītāju nesagatavotu.

Juta Rindina savu izteiksmīgo manieri Latvijas keramikas kopainā iezīmējusi spilgti un pārliecinoši. Labprāt strādā ar kompozīcijām no vairākiem elementiem, veidojot gan klusās dabas, gan figurālus darbus. Tieši figūra - cilvēka un dzīvnieku - autores daiļradē parādās visregulārāk. Uzmanīgs vērotājs Jutas Rindinas vizuālajos stāstos saskatīs arī dažādas atsauces un paralēles ar mākslinieces iedvesmas avotiem: Ķīnas kultūru un tās tēliem - suņiem, lauvām, pūķiem, mākslas vēstures klasiķiem, piem., 16. gadsimta flāmu gleznotāju Pīteru Brēgelu (Pieter Bruegel) un 15.-16. gadsimta nīderlandiešu gleznotāju Hieronīmu Bosu (Hieronymus Bosch). Māksliniecei patīk mainīt un variēt savu stilu atkarībā no garastāvokļa.

Izstādē “Variācijas par tēmu” māksliniece atskatās uz savu radošo darbību un tapušajiem mākslas darbiem, mijiedarbojas ar tiem. Kāda darbu grupa ir pārskatīta un papildināta ar jauniem elementiem, cita - izcelta no daudzu gadu aizmirstības, savukārt dažas – tapušas no jauna īpaši šai personālizstādei Rīgas Porcelāna muzejā. Mākslinieces uzburto tēlu raksturs izstaro prieku un sirsnību, formā dominē apaļas un liektas līnijas. Savukārt priekšmetiskā vide rada scenogrāfisku fonu, atsevišķas detaļas saglabā ģeometriskas figūras nosacītību. Jutas Rindinas darbos viengabalainas formas apvienotas ar smalki izstrādātām tēlnieciskām detaļām. Autore labprāt izmanto kontrastus: gluds pret raupju, spīdīgs pret matētu. Virsmas apstrādē izmantoti ornamentāli raksti, līnija un gleznieciski triepieni vai šļakstieni. Autore pilnībā izmanto keramikas piedāvāto iespēju veidot formu, kā arī gleznot un zīmēt uz materiāla virsmas.

Juta Rindina (1953) dzimusi Rīgā. Keramiku apguvusi jau kopš desmit gadu vecuma, kad viņas pirmā skolotāja bija tēlniece Evī Upeniece. Absolvējusi Rīgas lietišķās mākslas vidusskolu (1972) un Latvijas Mākslas akadēmija Keramikas nodaļu (1977). Izstādēs Latvijā un ārvalstīs piedalās kopš 1977. gada, sarīkojusi vairākas personālizstādes. Autores darbi aptver amplitūdu no dārza keramikas, lielformāta vāzēm un interjera objektiem, arhitektūrai līdz detalizētiem sīkplastikas priekšmetiem. Tie atrodas privātkolekcijās un muzejos Latvijā, Ķīnā, Krievijā, ASV un citur. 2018. gadā māksliniece ieguva Latvijas Keramikas biennāles starptautiskās konkursa izstādes “Martinsona balva” zelta godalgu nacionālajā kategorijā. Šī ir pirmā autores personālizstāde Rīgas Porcelāna muzejā.

No:

14.04.2023

Līdz:

11.06.2023

Darba laiks

Pirmdiena: slēgts
Otrdiena: 11:00 - 18:00
Trešdiena: 11:00 - 18:00
Ceturtdiena: 11:00 - 18:00
Piektdiena: 11:00 - 18:00
Sestdiena: 11:00 - 18:00
Svētdiena: 11:00 - 18:00

Novērtē:

Organizatora ieteiktie