Māksla

Ojūnas Batbajaras personālizstāde "Atlētiskā progresija"

No 7. septembra līdz 29. oktobrim Jūrmalas muzeja filiālē Bulduru Izstāžu namā skatāma jaunās keramiķes Ojūnas Batbajaras pirmā personālizstāde “Atlētiskā progresija”. Ojūna ir Latvijas Mākslas akadēmijas maģistrantūras studente keramikas apakšnozarē. Aktīvi piedalās starptautiskos simpozijos, lai izzinātu materiālu, eksperimentētu ar glazūrām, lai meklētu savu ceļu mākslā. Izstādes laikā jaunā māksliniece tiksies ar Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem, kā arī vadīs meistarklasi Jūrmalas Mākslas skolas audzēkņiem.

“Jebkuram sportistam ir pienākums nepārtraukti turpināt trenēties. Ķermeņa muskuļi ir jāuztur formā, lai tie būtu spējīgi parādīt savu sniegumu tieši nozīmīgākajā brīdī. Arī mākslas jomā attīstība ir pakāpeniska - ir jāiepazīst un jāsaglabā niansēts pieskāriens. Materiālā veidotie objekti pakāpeniski piedzīvo formas pilnveidi. Šādas pārmaiņas caur pirkstu pieskārienu attēlotas keramikas darbu sērijā "Atlētiskā progresija".

Katrs objekts ekspozīcijā balstās uz iepriekšējā priekšmeta formas manipulāciju. Darbi tiek atvasināti viens no otra, lai vizualizētu un izpētītu pakāpenisko formas maiņu. Neskatoties uz atšķirībām formās atsevisķiem objektiem, mēs bez piepūles un papildu skaidrojumiem saredzam to līdzīgās struktūras iezīmes. Šim procesam pamatā ir cilvēka dabiskā vēlme meklēt līdzības priekšmetos. Rezultātā arī visu sēriju varam sajust kā organisku un vienotu veselumu. Reizē katrs apmeklētājs var saistīt savu patiku ar kādu individuālu progresijas punktu, izjūtot savas individuālas simpātijas.

Katram jaunajam māksliniekam ir svarīgi iemācīties strādāt ar materiālu, to izjust un to efektīvi pielietot savu vēlmju izpildei. Ir nozīmīgi saprast, ka vēlamo rezultātu nevar sasniegt vienā dienā, kā arī vēlamās iemaņas nevar iestrādāt pirkstos vienas nedēļas nogales laikā. Šos centienus redzam izstādes agrāko gadu darbos. Ar tiem iespējams ieskatīties izstrādes tehnikas procesā, ko mēs bieži aizmirstam, nodarbojoties ar jaunāka objekta izstrādi. Tāpēc autoram nepieciešams atskatīties uz agrāk veidotiem darbiem, no tiem gūt secinājumus, un turpināt attīstīties.”

Izstādes autore Ojūna Batbajara (1997) 2021.gadā ir absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas keramikas apakšnozari un turpina maģistra studijas. Māksliniece, materiāla spēju pastāvīgai izzināšanai, aktīvi piedalās simpozijos. Ekspozīcijās tiek izmantots telpiskums, lai dotu vietu skatītāja fantāzijai un veicinātu individuālu izpratni par mākslas darbiem. Sava mākslas stila izkopšanai, māksliniece bieži izvēlas eksperimentēt ar dažādību glazūru pielietojumu un klāšanas tehniku. Aktīvā darbība ir pavērusi iespējas darbu eksponēšanai dažādās starptautiskās izstādēs. Ceļojums mākslas jomā ir tiešā veidā ietekmējis tematikas izvēli apskatāmajai darbu sērijai māksliniece pirmajā personālizstādē "Atlētiskā progresija".

Bulduru Izstāžu nams,
Muižas iela 6, Jūrmala, LV-2010

No:

07.09.2022 10:00

Līdz:

29.10.2022
Novērtē:

Organizatora ieteiktie