Muzeju aktuālās ekspozīcijas

Rīgas Porcelāna muzeja krājuma izstāde “Ēriks Ellers”

Ēriks Ellers (1924-1994) bija Rīgas Porcelāna rūpnīcas galvenais mākslinieks laika posmā no 20. gs. 60. – 80. gadiem. Savā darba mūžā viņš ne vien koordinēja rūpnīcas Mākslinieciskās laboratorijas darbu un pārskatīja produkcijas vizuālo tēlu, bet arī pats radīja dažādu trauku formas un dekorus. Piedalījies vairākās rūpnieciskajās izstādēs un guvis augstus apbalvojumus.

Rīgas Porcelāna un fajansa fabrikā (RPFF) par galveno mākslinieku Ellers strādāja no 1962. g. un šajā amatā viņš strādāja līdz 1981. g., kad veselības dēļ darbu pameta. Ellers ļoti atbalstīja jaunu risinājumu ieviešanu, jo īpaši viņš centās attīstīt un pilnveidot zīdspiedes dekolu tehnoloģiju, ko porcelāna rūpnīcā bija ieviesis Elmārs Kalniņš. Viņa personīgā interese visticamāk bija saistīta ar darba pieredzi VEF. Kolēģi atceras, ka Ellers vēl arī pēc 1981. g. nāca uz rūpnīcu, lai strādātu ar porcelānu.

Rūpnīcas galvenā mākslinieka pienākumos ietilpa uzņēmuma produkcijas tēla veidošana – atbildība par dekolu cehu, mākslinieku darba plāni un to pienācīga izpilde, Mākslinieciskās padomes koordinēšana un arī savu dizainu izstrāde. Savā darba mūžā Ellers izstrādāja gan sīkplastiku, gan dažādus trauku komplektus un servīzes. Lielāko popularitāti ieguva viņa 1970. gadu plānsienu porcelāna servīzes “Marianna” un “Sigulda”, ko ražoja vēl ilgi pēc mākslinieka aiziešanas no rūpnīcas. Arī mūsdienās šie komplekti sastopami plašā skaitā ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā un citās republikās, kas ir bijušas Padomju Savienības sastāvā. Cilvēkos sajūsmu rada materiāla smalkums un vieglums, apvienojumā ar grezniem dekoriem, ko radījušas mākslinieces Maija Zagrebajeva, Aija Mūrniece, Vija Zaļeškeviča, Antoņina Paškēviča, Zina Ulste, Beatrise Kārkliņa, Ilga Vanaga, Ilga Dreiblate un citas.

Izstādē apskatāmi gan iepriekš eksponēti vai publikācijās ietverti Ellera darbi, gan skatītājiem vēl neredzēti priekšmeti un dizaina paraugi. Tā būs iespēja plašā laika diapazonā novērtēt ne tikai autora rokraksta mainību, bet arī kopējo porcelāna stilistisko tendenču attīstību 20. gs. otrajā pusē, laikā kad Latvija bija okupēta un atradās Padomju Savienības sastāvā. Ekspozīcijā būs pārstāvēti ne tikai Ellera dizainēti plaša patēriņa priekšmeti, bet arī īsu laiku ražota produkcija un mazāk zināmi dekori, kas būs interesanti Rīgas porcelāna gardēžiem.

Izstāde “Ēriks Ellers” Rīgas Porcelāna muzejā būs skatāma līdz 2022. gada 9. oktobrim.

No:

12.08.2022

Līdz:

09.10.2022

Darba laiks

Pirmdiena: slēgts
Otrdiena: 11:00 - 18:00
Trešdiena: 11:00 - 18:00
Ceturtdiena: 11:00 - 18:00
Piektdiena: 11:00 - 18:00
Sestdiena: 11:00 - 18:00
Svētdiena: 11:00 - 18:00

Novērtē:

Organizatora ieteiktie