Izstādes

Starptautiska ilustrāciju izstāde "Lapsas gars. Lapsas šarms"

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 7. stāvā pie Bērnu literatūras centra līdz 30. jūlijam skatāma starptautiska ilustratoru darbu izstāde. Tajā aplūkojami vairāk nekā 40 profesionālu Eiropas ilustratoru darbi, savukārt divas mākslinieces pārstāv Izraēlu. No Latvijas izstādē redzamas Gundegas Muzikantes, Alekseja Naumova un Anitas Paegles ilustrācijas.

Ekspozīcijas kuratore un idejas autore ir igauņu māksliniece Vīve Nor (Viive Noor), kuru Latvijas grāmatu mākslas interesenti pazīst saistībā ar tādām slavenām ceļojošām izstādēm kā "Mūžīgais tējas laiks" (skatāma LNB 2016. gadā) un "Skriet ar vilkiem" (Baltijas valstu ilustratoru izstāde, īpaši gatavota 2018. gada Londonas grāmatu gadatirgum un vēlāk apceļojusi visu Eiropu).

Par ideju veltīt īpašu izstādi neparastai, maģiskai tēmai un izaicinājumu māksliniekiem kuratore raksta: "Ķīnā un Japānā visi ir dzirdējuši par brīnumainām lapsām. Šīs būtnes ir neatņemama Austrumu kultūras sastāvdaļa, tāpat kā, piemēram, fejas Eiropas kultūrā. Tās tiek mīlētas, no tām baidās. Lapsas var būt ļaunas un labas, vilinošas un atriebīgas, mīlošas un aizsargājošas, uzticīgas un nodevīgas, spītīgas un cēlas, tūkstoš un vairāk gadus vecas. Tās spēj mainīt savu formu – parādīties kā dievišķi burvīga jaunava, kā neparasti izglītots zinātnieks, bet dažkārt kā parasta savvaļas lapsa. Tā spēj izsūkt cilvēka dzīvības sulas, bet var arī kļūst par uzticamu un labu garu, kas sargā tevi no ļauniem cilvēkiem, sniedz debesu priekus un ir sarunu biedrs, kas aizrauj tavu dvēseli."

Brīnumu lapsai mēdz būt deviņas astes, un tā zina pasaules lielākos noslēpumus. Eiropā šis mitoloģiskais lapsas tēls joprojām ir salīdzinoši mazpazīstams, to tuvāk pazīst Austrumu kultūras pētnieki. To nedrīkst jaukt ar mūsu vilkaci. Izstāde "Lapsas gars. Lapsas šarms" mēģina reflektēt par to, kā šo dievišķo būtni redz, saprot un uztver austrumu kultūrai nepiederošie cilvēki, kā to iztēlojas cilvēks no Rietumiem.

Katrs mākslinieks uz pasauli raugās citādāk, šeit savu lomu spēlē kultūru atšķirība. Varbūt ķīnieši un japāņi skatīsies uz šīm bildēm ar smaidu, bet mēs ceram, ka smaids būs labestīgs.

Izstāde apskatāma LNB darba laikā.

Latvijas Nacionālā bibliotēka,
Mūkusalas iela 3, Rīga, LV-1048

No:

30.05.2022

Līdz:

30.07.2022

Darba laiks

Pirmdiena: 10:00 - 15:00
Otrdiena: 09:00 - 17:00
Trešdiena: 12:00 - 20:00
Ceturtdiena: 09:00 - 17:00
Piektdiena: 12:00 - 20:00
Sestdiena: 10:00 - 17:00
Svētdiena: slēgts

Novērtē:

Organizatora ieteiktie