Klasiskās mūzikas koncerti

Veltījums

Vita Kalnciema, ērģeles

Laura Purena, soprāns

Programmā: J. Vītols, Alfr. Kalniņš, Jēk. Mediņš, P. Barisons, L. Garūta, T. Ķeniņš

Biļešu cenas: EUR 10.00, EUR 15.00, EUR 20.00

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simtgades zīmē rit gan 2019. gada nogale, gan viss 2020. gads. Tieši pirms simts gadiem tika likts stiprs pamats visai mūsu Latvijas mūzikas celtnei – tika nodibināta pirmā nacionālā mūzikas augstskola, tolaik saukta – Konservatorija. Pateicoties pirmā rektora Jāzepa Vītola ciešajai draudzībai ar ērģelnieku Paulu Jozuus, nodibinātajā augstskolā jau kopš paša aizsākuma pastāvēja arī ērģeļu klase, un P.Jozuus bija tās pirmais vadītājs. Tolaik gan Rīgas Domā, gan citās baznīcās jau bija iebūvētas daudzas skanīgas ērģeles. Ērģeļu studijas Latvijā tagad varēja sākties jaunā – augstskolas kvalitātē.

Pēc daudziem gadiem nākas secināt, ka ar ērģelēm un ērģeļmūziku draudzējušies daudzi šīs Latvijas mūzikas augstskolas rektori – sacerējumus ērģelēm sastopam gan Jāzepa Vītola, gan Alfrēda Kalniņa, Jēkaba Mediņa un Jura Karlsona daiļradē. Gan šo, gan daudzu citu latviešu komponistu ērģeļdarbus gadsimta garumā spēlējuši, saviem studentiem tālāk mācījuši arī visi Mūzikas augstskolas ērģeļu klases vadītāji – Pauls Jozuus, Nikolajs Vanadziņš, Pēteris Sīpolnieks, Tālivaldis Deksnis.

Savu alma mater un studiju laiku katrs parasti atceramies visas dzīves garumā, ar pateicību un cieņu pieminot savus skolotājus un viņu sniegtās mūzikas un dzīves gudrības. Tādēļ Rīgas Doma koncertprogramma VELTĪJUMS sasaucas gan ar Mūzikas akadēmijas simtgadi, gan reizē arī ar vēl kādu simtgadi, ko 2020. gada 29. aprīlī pieminam ērģelniecei Vijai Vismanei, kura mācīja ērģeļspēli Mūzikas akadēmijā, pabeidzot sava dzīvesbiedra ērģelnieka Pētera Sīpolnieka iesākto darbu ar studentiem pēc viņa aiziešanas mūžībā.

Dzīvē un mūzikā tik saskanīgais duets – Pēteris Sīpolnieks un Vija Vismane bija labi pazīstami ar komponistu Alfrēdu Kalniņu, kurš vasarās dzīvoja netālu no viņu dzīvesvietas Jūrmalā. Tieši Vijai Vismanei Alfrēds Kalniņš dzīves nogalē uzticēja sava pēdējā lielākā ērģeļdarba, kas zināmā mērā bija virsotne viņa ērģeļmūzikā – Variāciju par Vītola tēmu – pirmatskaņojumu.
Koncertā VELTĪJUMS tādējādi kopā krustojas un savijas daudzu personību ceļi un daudzas pateicības.

/ Vita Kalnciema

Rīgas Doms,
Herdera laukums 6, Rīga, LV-1050
Piektdiena,
24. aprīlis, 19:00
Novērtē:

Organizatora ieteiktie