18. novembra pasākumi

Latvijas svētku svinības Jēkabpilī

Maza mana Tēvuzeme
Divu roku platumā.
Mīļa mana Tēvuzeme
Divu roku siltumā.
Dziļa mana Tēvuzeme
Visa mūža garumā.
/Knuts Skujenieks/

Savu mīļo Latviju gribas turēt siltās rokās cieši, cieši, lai tā nenosalst. Kad, maizi cepot, vecmāte miltus no rokām baltā dvielī slauka, gribas savu mīļo Latviju vecmātes priekšautā skaut, lai tā jūt tikko ceptas rudzu maizes smaržu. Kad kāds vēlas nodarīt Latvijai pāri, latvietis slēpj to savā sirdī, sedz ar visbiezākajām segām, lai neviens vairs to nevarētu mīt dubļainām kājām. Savu Latviju esam mīlējuši un sargājuši simt gadu garumā. Un vēl ilgāk mīlēsim, un vēl ilgāk sargāsim. Sargāsim tad, kad pavasarī piemājas pagalmā pirmās sniegpulkstenītes plauks, kad jūrmalas smiltīs svelmainā vasaras dienā degs kājas, kad rudenīgajā septembrī lapas krāsosies un tad, kad, ziemai sākoties, uzkritīs pirmais sniegs. Savu Latviju sargāsim, mīlēsim vēl simt gadus un ilgāk...

Latvijas simtgades svinības ilgst piecus gadus – no 2017. līdz 2021. gadam –, tā godam un cienīgi, lepni un priecīgi, svinot svētkus, izstāstot Latvijas stāstu un veidojot nākotnes Latviju. Katram simtgades svinību gadam dots savs atslēgas vārds, atminoties vēsturiskos notikumus, kas bija nozīmīgi neatkarīgas valsts dibināšanai un pastāvēšanai. 2018. gadam dots vārds “Dzimšana”, jo tieši pirms 100 gadiem 18. novembrī mūsu valsts ir piedzimusi.

Latvijas 100. dzimšanas dienu Jēkabpilī svinēsim gandrīz mēneša garumā, izbaudot dažādus pasākumus. Iestājoties rudenim un, tuvojoties laikam, kad tā vien gribēsies paslēpt rokas siltos cimdos, aicinām ikvienu iesaistīties akcijā “Cimdotā Latvija” un valsts 100. dzimšanas dienai sarūpēt sev pašiem un dāvināt citiem vienu no senākajām Latvijas cilvēku vizītkartēm – rakstainus cimdus, lai 18. novembrī varētu koši un silti svinēt Latvijas svētkus.

Jēkabpilī novembri iesāksim ar fotoakciju “Dūrainīša stāsts”, kurā vēlamies akcentēt stāstus, kas virmo par un ap visiem tik mīļajiem, siltajiem un rakstainajiem cimdiem. 18. dienas pirms svētkiem, katru dienu Jēkabpils Kultūras pārvaldes sociālajos tīklos publicēsim dūraiņu stāstus, kā arī aicināsim ikvienu dalīties ar savu cimdiņu stāstu. Kā pie Tevis tie ir nonākuši, kas tos ir adījis? Iespējams, kādam no jēkabpiliešiem ir cimdiņi, kuri nodoti nēsāšanā no paaudzes paaudzē. Tie ir stāsti, kurus mēs meklēsim un dalīsimies. Ja vēlies piedalīties akcijā “Dūrainīša stāsts”, sūti fotogrāfiju un nelielu stāstu par saviem dūrainīšiem uz e-pastu info@jkp.lv, ar norādi Dūrainīša stāsts.

Novembra sākumā ikvienu aicinām piedalīties Brīvības forumā “No Brīvības līdz Brīvībai”, kurā dzirdēsim dažādas personības un viņu iedvesmas stāstus par to, kā viņi izmantojuši brīvību. Kā Tu esi izmantojis savu brīvību? Foruma dalībnieki: Baiba Sipeniece-Gavare, Hanuka Lohrengela (Hanna), Guntars Godiņš, Eva Juhņēviča un Atis Zakatistovs. Moderators – Ansis Bogustovs. Lūgums iepriekš reģistrēties, aizpildot anketu vietnē www.jkp.lv, sadaļā Aktualitātes. Foruma noslēgumā tā apmeklētājiem dāvana – bezmaksas ieeja uz Guntara Rača un grupas “Saldās sejas” grāmatas “365” svētku koncertu.

11. novembrī Jēkabpili izgaismos lāpu liesmu ceļš – Simtgades Lāčplēša dienas lāpu gājienā no Kena parka līdz piemineklim “Kritušiem par Tēviju” dosimies plkst. 17.30. Pēc gājiena pie pieminekļa notiks piemiņas brīdis. Pulcēšanās gājienam Kļavu ielā pie Kena parka plkst. 17.00!
Patriotisma nedēļas ietvaros darbosies arī Laikmetīgās Vēstures muzejs vēsturiskajā Latvijas bankas ēkā. Tajā varēs apskatīt izstādes par Jēkabpils kultūrvēsturi un Atmodas laika norisēm, baudīt audio vizuālu instalāciju “Jēkabpilieši Atmodas laikā”, noskatīties filmu “Jēkabpils 100 gados” vai doties ekskursijā pa muzeju gida pavadībā.

Visu nedēļu darbosies Kino Mītne – no 13. līdz 16. novembrim - tiks demonstrēta programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” dokumentālā filma “Lustrum”. 18. novembrī aicinām noskatīties animācijas filmu “Saule brauca debesīs”.

Dzimšanas dienas rītā kopā sagaidīsim sauli, atskaņosim Latvijas himnu, celsim mastos karogus un dosimies modināt Jēkabpili. Pēcpusdienā skanēs baznīcu zvani, notiks ekumeniskais dievkalpojums un piemiņas brīdis. Pēc tā aicinām klausīties valsts prezidenta uzrunu, baudīt kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” koncertu un Latvijas Republikas proklamēšanas dienas svinīgo sarīkojumu.

Šīs dienas vakarā norisināsies iemīļotā akcija “Brīvības liesmiņas”, kurā aicinām novietot iedegtas svecītes pilsētas zaļajos laukumos un parkos. Tāpat ikvienu aicinām baudīt “Ugunskuru stāstus” - pastaigāties pa promenādi, klausoties patriotiskā dzejā un mūzikā.

Vakarā aicinām uz lielkoncertu “Latvijas spēka zīmes Jēkabpilij”, kur pilsētniekus un Jēkabpils viesus priecēs grupa “Pērkons” un Jēkabpils pilsētas apvienotais koris. Varēs baudīt tēju un kādu kārumu. Aicinām koncerta apmeklētājus rotāties ar Latvijas simbolikai raksturīgiem aksesuāriem, kā arī priecāsimies, ja redzēsim rokās Latvijas karogus.

Svētku dienu noslēgsim Latvijas Simtgades svētku ballē Jēkabpils Tautas namā ar grupu “Mākoņstūmēji” un skaistu uguņošanu virs Daugavas. Lūgums uguņošanu vērot no Daugavas kreisā krasta aizsargdambja. Neaizmirsti uzvilkt savus latviskos, rakstainos dūrainīšus!

Lai silti svētki! Sveicam Tevi, mīļā Latvija!

No:

01.11.2018

Līdz:

19.11.2018
Novērtē:

Organizatora ieteiktie